Academica Clinceni - Universitatea Craiova, rezultat alb în Liga 1 - VIDEO
Academica Clinceni - Universitatea Craiova, rezultat alb în Liga 1
Academica Clinceni a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, 0-0, duminică, pe teren propriu, la Călăraşi, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Universitatea a dominat categoric prima repriză şi şi-a creat trei ocazii mari de gol, prin Alexandru Cicâldău (4, 34) şi Cristian Bărbuţ (39).

Academica a echilibrat jocul după pauză şi a avut două şanse bune de gol în ultimele 20 de minute, prin Raul Rusescu (73, 80), dar de fiecare dată portarul Mirko Pigliacelli a fost la post. În tur, Academica s-a impus cu 1-0 la Craiova. Academica venea după o victorie în deplasare cu FCSB (1-0).

Universitatea, care nu a mai pierdut de nouă etape, venea după două victorii consecutive. Craiovenii nu au primit gol în ultimele trei partide.

FC Academica Clinceni - Universitatea Craiova 0-0, Stadion Ion Comşa - Călăraşi

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti) Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) - CCA, Ion Marin (Bucureşti) - LPF