Atletico Madrid, victorie norocoasă cu Elche după penalty ratat în min. 90+1
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Sursa: Pixabay
Atletico Madrid va termina pe primul loc în LaLiga acest weekend, după ce a învins cu 1-0 în deplasare la Elche.

Conform Marca, șutul deviat al lui Marcos Llorente a deschis scorul pentru madrileni, în prima repriză, însă formația lui Diego Simeone a trăit periculos. Elche a câștigat o lovitură de la 11 metri în ultimele minute ale reprizei a doua, însă Fidel a trimis în bară.

În prezent, Atletico Madrid ocupă locul 1 cu 76 de puncte în 34 de meciuri, în timp ce Real Madrid avea 71 de puncte înainte de începerea partidei cu Osasuna de sâmbătă seara. La egalitate de puncte cu Realul este și FC Barcelona, însă formația lui Ronald Koeman este în dezavantaj față de madrileni din pricina meciurilor directe. Catalanii vor juca duminică seara la Valencia, în timp ce Sevilla (locul 4) va întâlni Athletic Bilbao.