Atletism: Alina Rotaru, locul 6 la săritura în lungime, la Mondialele de la Doha
Sportiva română Alina Rotaru s-a clasat pe locul 6 în finala probei de săritură în lungime, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de atletism de la Doha (Qatar).

Rotaru, atletă calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a ocupat locul 6 la Doha cu performanţa de 6,71 m, reuşită din a cincea încercare.

Medalia de aur a fost cucerită de germanca Malaika Mihambo, campioana europeană en titre, cu 7,30 m.

Ucraineanca Marina Beh-Romanciuk a obţinut argintul, cu 6,92 m, iar bronzul a revenit atletei nigeriene Ese Brume, cu 6,91 m.

Mihambo s-a impus cu cea mai bună săritură din ultimii 15 ani, relatează Reuters. Recordul mondial aparţine Galinei Cistiakova (URSS), din 1988, 7,52 m, iar cel al Campionatelor Mondiale este deţinut de americanca Jackie Joyner-Kersee, 7,36 m, din 1987.

România a participat cu 10 atleţi la Mondialele de la Doha, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Alin Firfirică, locul patru la aruncarea discului.