Chelsea, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor
Autor: Crişan Andreescu
Chelsea a făcut un pas mare spre calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Porto cu scorul de 2-0, miercuri seara, în deplasare, la Sevilla, în prima manşă a sferturilor de finală.

Londonezii s-au impus prin golurile marcate de Mason Mount (32) şi Ben Chilwell (85). Porto a dominat prima parte a meciului şi a avut o primă ocazie prin Uribe (12), al cărui şut a trecut peste transversală. Chelsea a deschis scorul prin Mount (32), angajat foarte bine de Jorginho în marginea careului.

Mount a devenit, la 22 de ani, cel tânăr marcator al echipei de pe Stamford Bridge în Liga Campionilor. Echipa antrenată de Thomas Tuchel a mai ratat după pauză prin Werber (47), dar şi Porto o avut două şanse notabile, prin Marega (51), blocat de portarul Edouard Mendy, şi prin columbianul Luis Diaz (57), al cărui şut a trecut puţin pe lângă ţintă.

Chelsea a avut o bară, în min. 84, prin americanul Christian Pulisic, iar un minut mai târziu a închis tabela, prin Chilwell, care a profitat de o preluare greşită a mexicanului Corona, a pătruns şi l-a învins pe portarul Marchesin (85). Veteranul portughez Pepe a jucat meciul său cu numărul 103 în Liga Campionilor. Şi manşa secundă se va juca tot pe Estadio Ramon Sanchez-Pizjuan din Sevilla, pe 13 aprilie.

Învingătoarea o va înfrunta în penultimul act pe Real Madrid sau Liverpool. Au evoluat echipele: Porto: Marchesin - Manafa (Francisco Conceicao, 83), Pepe (căpitan), Mbemba, Sanusi Zaidu - Je. Corona, Otavio (Toni Martinez, 83), Uribe, Grujic - Marega (Fabio Vieira, 83), Luis Diaz. Antrenor: Sergio Conceicao.

Chelsea: E. Mendy - Azpilicueta (căpitan), Rudiger, A. Christensen - Reece James (Thiago Silva, 80), Jorginho, Kovacic (Emerson Palmieri, 90+2), Chilwell - Mount (Kanté, 80), Havertz (Giroud, 65), Werner (Pulisic, 65). Antrenor: Thomas Tuchel. Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia). (Agerpres)