Cupa României. Universitatea Craiova s-a revanșat, eliminând CFR Cluj. Rezultate
Autor: Crişan Andreescu
Ultimul meci al 16-imilor Cupei României s-a jucat joi seara, între Universitatea Craiova și CFR Cluj Napoca. Oltenii, care pierduseră meciul din Liga 1, în urmă cu 3 zile, au reușit să învingă cu 1-0, la capătul unui meci în mare parte anost, în care Dan Petrescu a rulat garnitura a doua.

Singurul gol a fost marcat în repriza secundă, de francezul Lyes Houri, care a șutat de la aproximativ 25 de metri, surprinzându-l pe portarul Figueiredo (1-0, min. 63), potrivit Mediafax.

Craiovenii au mai înscris un gol, în prima repriză, anulat din motiv de offside.

Universitatea a fost mai prezentă în careul ardelenilor, mai ales în prima repriză, când și-a și creat câteva ocazii de a marca.

Jocul s-a animat în ultimele minute, CFR forțând egalarea, însă defensiva craioveană, în frunte cu portarul Lazar, a rezistat.

Ultima fază importantă a meciului l-a avut în prim plan pe Koljic, care a ratat nepermis, singur cu portarul Figueiredo, în minutele suplimentare de joc.

Universitatea Craiova completează lista ceor 16 echipe calificate în optimile de finală ale Cupei României.

Rezultate înregistrate în 16-imile Cupei României:

CSO Filiași – UTA Arad 1-0 (Vîlcică 39)
Ripensia Timișoara – Dinamo București 0-1 (Matei 36)
Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0 (Houri 63)
Fotbal Club Argeş – FC Botoşani 0-0, 4-2 d.pen.
CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2 (Al. Popovici 44’ / Al. Stoica 61’, Nica 78’)
AFK Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez 45’)
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara 0-1 (Oct. Ursu 62’)
CS Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-0, 0-1 d. prel. (Yuri Matias 117′)
Fotbal Club Buzău – Academica Clinceni 1-1, 2-1 d. prel. (Ariel López 90′, Chică-Roșă 117′ / Chandarov 28′)
Asociaţia Club Sportiv CAO 1910 – AFC Hermannstadt 0-1 (Sîntean 83’)
Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Bg. Mitrea 51′-pen.)
CS Hunedoara – FCSB 3-3, 3-5 după prel. (A. Vlad 59′, Hergheligiu 70′, Simon 83′ / I. Stoica 19′, 50′, Oaidă 30′, Muşi 94′, V. Gheorghe 97′)
ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (Alex Sahru 37′ / Alexandru Ilie 42′, Ricardinho 65′, Daniel Paraschiv 77′, Marius Briceag 87′)
CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (Alin Văsălie 13′, 65′, Mircea Donca 61′ / Alezandru Iulian Zaharia 39′)