DUEL INCREDIBIL. Cine este adversara Simonei Halep în turul al doilea la Roland Garros
Simona Halep a aflat cu cine va juca în turul doi la Rolland Garros.

Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Simona Halep vor fi adversare în runda a doua a turneului de la Roland Garros, după ce Begu a învins-o, duminică, pe elveţianca Jil Teichmann cu 6-4, 4-6, 6-3. Begu (30 ani, 72 WTA) a trecut de Teichmann (23 ani, 54 WTA) după două ore şi 30 de minute.

În primul set, românca s-a desprins la 4-1, după ce a pierdut primul ghem, dar a fost egalată, 4-4. Begu a făcut un nou break, iar apoi a încheiat setul cu 6-4. Teichmann a început mai bine actul secund şi a avut 3-0, a fost egalată, 3-3, dar a reuşit să se desprindă din nou, la 5-3, încheind cu 6-4. În decisiv, elveţianca a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Begu a câştigat ultimele patru ghemuri ale întâlnirii (6-3).

La mingile direct câştigătoare, Begu a avut superioritate, 32-21, iar Teichmann a făcut mai multe erori neforţate, 44-38. Teichmann se impusese cu 6-3, 6-1 în singurul său duel cu Begu, anul trecut, în primul tur la Bol (Croaţia) - WTA 125K. Halep, care a dispus duminică de spaniola Sara Sorribes Tormo cu 6-4, 6-0, a câştigat toate cele şapte meciuri directe cu Begu.

Principala favorită de la Roland Garros a învins-o ultima dată pe Begu în august, în semifinale la Praga, cu 7-6 (2), 6-3, cucerind apoi titlul. Begu şi Halep şi-au asigurat fiecare câte 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA, notează Agerpres.