Europa League: Manchester United și Inter Milano, calificate în semifinale
Autor: Crişan Andreescu
Manchester United și Inter Milano  sunt primele echipe calificate în semifinalele Europa League.

Manchester United s-a calificat în semifinalele Europa League la fotbal după ce a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), la capătul prelungirilor, luni seara, la Koln, în sferturile de finală ale competiţiei.

Inter Milano s-a calificat în semifinalele Europa League, după ce a învins echipa germană Bayer Leverkusen cu scorul de 2-1 (2-1), luni seara, la Dusseldorf, în sferturile de finală ale competiţiei. Inter  s-a impus prin golurile marcate de Nicolo Barella (15) şi Romelu Lukaku (21), la capătul unui meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte. Pentru Bayer a înscris Kai Havertz (25).

Belgianul Lukaku a marcat în al nouălea său meci consecutiv din Europa League. Inter a avut două penalty-uri anulate după intervenţia arbitrajului video.