FC Barcelona, victorie la scor la debutul lui Ronald Koeman
Autor: Florin Răvdan
Echipa FC Barcelona a debutat cu o victorie în noua ediţie a campionatului de fotbal al Spaniei, sub comanda fostului selecţioner olandez Ronald Koeman, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Villarreal, duminică seara, într-o partidă contând pentru etapa a treia din Primera Division.

Eroul meciului a fost tânărul atacant Ansu Fati (17 ani), autorul unei duble într-un interval de doar cinci minute (15, 19), tot el fiind cel care a provocat penalty-ul în urma căruia Lionel Messi a majorat avantajul gazdelor (35). Barca a punctat pentru a patra oară în finalul primei reprize, în urma autogolului lui Pau Torres (45).

FC Barcelona a început sezonul cu întârziere, beneficiind de o vacanţă mai lungă în urma participării la turneul Final 8 al Ligii Campionilor de la Lisabona, unde a fost eliminată în sferturile de finală (2-8 cu Bayern Munchen).

Într-un alt joc disputat duminică în prima ligă spaniolă, FC Sevilla a învins-o în deplasare, cu 3-1, pe nou promovata Cadiz, graţie golurilor lui Luuk de Jong (65), Munir (90) şi Ivan Rakitic (90+4). Pentru gazde a punctat Salvi (48), scrie Agerpres.

Rezultate:
Sâmbătă
Alaves - Getafe 0-0

Valencia - Huesca 1-1
Au marcat: Wass (38), respectiv Siovas (63).

Elche - Real Sociedad 0-3
Au marcat: Portu (55), Januzaj (77 - penalty), Roberto Lopez (90+4).

Betis Sevilla - Real Madrid 2-3
Au marcat: Mandi (35), William Carvalho (37), respectiv Fede Valverde (14), Emerson Aparecido (48 - autogol), Sergio Ramos (82 - penalty).

Duminică
Osasuna - Levante 1-3
Au marcat: Roberto Torres (38), respectiv Melero (41), Roger (77), Morales (81).

Eibar - Athletic Bilbao 1-2
Au marcat: Kike Garcia (48), respectiv Unai Lopez (40, 87).

Atletico Madrid - Granada 6-1
Au marcat: Diego Costa (9), Angel Correa (47), Joao Felix (65), Marcos Llorente (72), Luis Suarez (85, 90+3), respectiv Jorge Molina (87).

Cadiz - FC Sevilla 1-3
Au marcat: Salvi (48), respectiv Luuk de Jong (65), Munir (90), Rakitic (90+4).

Valladolid - Celta Vigo 1-1
Au marcat: Sergi Guardiola Navarro (66 - penalty), respectiv Aspas (44).

FC Barcelona - Villarreal 4-0
Au marcat: Fati (15, 19), Messi (35 - penalty), Pau Torres (45 - autogol).