FCSB, ţinută în şah de Academica Clinceni. CFR Cluj profită
Autor: Mircea F. Cristian
FCSB a jucat cu Academica Clinceni, luni seara, în ultimul meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

FCSB a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 0-0, luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în ultimul meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Academica a avut o ocazie mare prin fundaşul Mihai Dobrescu (45+1), care a şutat în transversală.

FCSB a fost neinspirată şi în prima repriză a avut doar o situaţie clară de gol, dar portarul Miguel Santos a respins în corner şutul din lovitură liberă al lui Florinel Coman (23).

În ultimele zece minute ale partidei, Dennis Man a irosit mai multe şanse de gol, şutul său fiind reţinut de portar (83), apoi a fost blocat de Alexandru Albu (84), fază la care roş-albaştrii au cerut penalty pentru un henţ, şutul său a fost respins de Miguel Santos de la vinclu (89), iar la ultima fază mingea expediată de Man a ocolit de puţin poarta (90+5).

În tur, FCSB s-a impus cu scorul de 3-0.

FCSB are doar o victorie în cele trei partide jucate în 2020 (un egal şi un eşec).

Academica nu are nicio victorie de şase etape, trei egaluri şi trei eşecuri.

FCSB - Academica Clinceni 0-0

Arena Naţională - Bucureşti
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF.