Autor: Rodica Mitu
Foto Pexels
Foto Pexels
Simona Halep a abandonat meciul din turul doi la turneul de tenis de la Roma.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost nevoită să abandoneze meciul cu Angelique Kerber, după ce a suferit o accidentare la gamba stângă, în timpul jocului, la scorul de 6-1, 3-3.

Simona Halep a făcut un meci excelent până în momentul accidentării, impunându-se categoric în primul set.

În setul 2, la 3-3, Simona Halep a simțit o durere bruscă la gamba piciorului stâng și a fost nevoită să abandoneze, având dureri foarte mari.

„Nu știu cum. Nu am făcut nimic!", a fost reacția Simonei Halep, după ce a fost întrebată cum s-a produs accidentarea.

Simona Halep a părăsit complexul în lacrimi, fiind ajutată de mai multe persoane. Angelique Kerber a stat permanent lângă Simona Halep.

Pentru prezența în turul 2 la Roma, Simona Halep va primi 18.000 euro și 45 de puncte.

Irina Begu și Sara Errani s-au calificat la Roma

Perechea româno-italiană Irina Begu / Sara Errani a reușit, miercuri, să se califice în sferturile de finală ale probei de dublu feminin, de la turneul de tenis de la Roma, după ce au învins, în trei seturi, cuplul alcătuit din Ellen Perez (Argentina) și Saisai Zheng (China).

Pentru calificarea în sferturi, cele două vor fi premiate cu 16.250 euro și 180 puncte.