Marius Copil, eliminat de la Australian Open
Autor: Mihai Ciobanu
Marius Copil
Marius Copil (151 ATP) a fost eliminat în turul 2 al calificărilor de la Australian Open. A cedat în 3 seturi, 7-6(6); 4-6; 5-7, în fața italianului Lorenzo Musetti (361 ATP).

Marius Copil pornea cu prima șansă, dar Musetti s-a dovedit un adversar greu de bătut încă din debutul meciului. Chiar dacă românul s-a impus în primul set, la tie-break, italianul a avut un joc solid pe propriul serviciu și a pus probleme pe serviciul adversarului.

În următoarele două seturi, Copil nu a găsit un ritm optim de joc, ba chiar în decisiv, chiar dacă a condus cu 3-0, a cedat în prelungiri, cu 5-7. În turul 1 al calificărilor, Marius s-a impus în 3 seturi, după două ore și 23 de minute, în fața lui Tung-Lin Wu (Taiwan; 230 ATP). Scorul a fost 3-6; 7-6(1); 7-6(8), potrivit Mediafax.