Mihaela Buzărnescu a ajuns în sferturile de finală de la Hiroshima
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Mihaela Buzărnescu, pe tabloul principal de la Miami
Jucătoarea română s-a calificat mai departe la turneul WTA de la Hiroshima, Japonia.

Mihaela Buzărnescu a accedat în sferturile de finală ale turneului nipon, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a trecut în două seturi de Kurumi Nara, 7-6 (1), 7-5.

Sportiva de 31 de ani (125 WTA) a obținut victoria după o oră și 48 de minute, aceasta fiind prima sa confruntare cu Nara, conform Agerpres.

În primul set, Nara a condus-o pe Buzărnescu cu 2-0, 4-1 și 5-2, însă românca a reușit să revină și să egaleze, 5-5, după care a preluat conducerea.

Mihaela Buzărnescu și-a asigurat un cec de 5.900 de dolari și 60 de puncte WTA.
Adversara sa din sferturi va fi învingătoarea dintre belgiencele Alison van Uytvankc și Kristen Elipkens.