Mircea Lucescu, la primul trofeu pierdut cu Dinamo Kiev
Autor: Crişan Andreescu
Super Cupa Ucrainei s-a jucat miercuri seara, pe stadionul NSC Olimpiyskiy din Kiev, între Șakhtior Donețk și Dinamo Kiev, primul trofeul al sezonului fiind câștigat de „mineri”, care s-au impus cu 3-0 în fața echipei conduse de Mircea Lucescu.

Mircea Lucescu pierde primul duel al sezonului cu rivala din Donețk, dar și cu noul antrenor al fostei sale echipe, italianul Roberto De Zerbi, instalat la cârma lui Șakhtior în vara acestui an.

Elevii lui De Zerbi au deschis scorul prin Lassina Traore, care a marcat cu o lovitură de cap, bară gol, fructificând centrarea lui Marlos, în minutul 30, informează Mediafax

Același Traore a majorat, în repriza a doua, în minutul 56, ducând scorul la 2-0, cu un șut imparabi, pe jos, din pasa lui Ismayli.

Tabela de scor a fost închisă de Alan Patrick, care a trimis un șut în vinclul porții lui Boyko (3-0, min. 62).

Mircea Lucescu ratează primul trofeu, de la venirea sa la Dinamo, el câștigând la Kiev titlul, Cupa și Supercupa, în sezonul trecut.