MotoGP: Marc Marquez (Honda) a câştigat Marele Premiu al Australiei
Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda), care şi-a asigurat deja titlul mondial la clasa MotoGP, a câştigat duminică Marele Premiu al Australiei, devansându-i pe britanicul Cal Crutchlow (Honda) şi australianul Jack Miller (Ducati), scrie Agerpres.

Marquez l-a depăşit în ultimul tur de cursă pe compatriotul său Maverick Vinales (Yamaha), care a căzut la unul din ultimele viraje ale circuitului Phillip Island.

Maquez a reuşit a 11-a victorie în acest sezon şi a 55-a în cariera sa la MotoGP, menţionează AFP. Cronometrat în 40 min 43 sec 729/1000, spaniolul a fost urmat la 11.413 de Crutchlow şi la 14.499 de Miller.

În clasamentul campionatului, Maquez conduce cu 375 de puncte, urmat de italianul Andrea Dovizioso (Ducati), 240 puncte, spaniolul Alex Rins (Suzuki), 183 puncte.

La clasa Moto2, victoria a revenit sud-africanului Brad Binder (KTM), cu timpul de 38 min 53 sec 277/1000. Binder a fost urmat pe podium de coechipierul său spaniol Jorge Martin, la 1.968, şi de elveţianul Thomas Luthi, la 6.021.

Binder este la a şasea victorie la Moto2, iar de anul viitor va concura la MotoGP.

În clasamentul campionatului, pe primul loc este spaniolul Alex Marquez (Kalex), 242 puncte, urmat de Luthi, 214 puncte, Binder, 209 puncte etc. Alex Marquez este fratele mai mic al lui Marc Marquez.

Cursa de la Moto3 s-a încheiat cu victoria sud-africanului Lorenzo Dalla Porta (Honda), care şi-a asigurat cu această ocazie câştigarea titlului mondial.

Dalla Porta, 22 de ani, a reuşit a patra sa victorie la Moto3 şi a treia din acest sezon, cu timpul de 37 min 45 sec 817/1000. Pe locul 2 a fost spaniolul Marcos Ramirez (Honda), la 0.077, iar pe ultima treaptă a podiumului a fost alt spaniol, Albert Arenas (KTM), la 0.088.

Dalla Porta are 254 de puncte şi nu mai poate fi ajuns de urmăritorii săi, spaniolul Aron Canet (KTM), 182 puncte, italianul Tony Arbolino (Honda), 168 puncte etc.