Oamenii de știință din cadrul Universității din Buffalo susțin că studiile COVID-19 ar trebui să se concentreze și asupra imunității mucoasei din nas și gură. Oricine a fost supus unui exsudat nazal sau test de salivă pentru COVID-19, știe că virusul este cel mai ușor de detectat în nas și gură. De aceea, cercetătorii susțin, într-o nouă lucrare, că mai multe studii COVID-19 ar trebui să fie dedicate modului în care imunitatea apare la SARS-CoV-2 în membranele mucoase ale nasului și gurii.
Aceștia au observat că sistemul imunitar al mucoasei este cea mai mare componentă a sistemului imunitar și și-au exprimat îngrijorarea că până în prezent studiile nu s-au concentrat pe o mare parte a acestei spețe. „Credem că este o omisiune gravă de a ignora răspunsul imun al mucoasei la SARS-CoV-2, având în vedere locurile sale inițiale de infecție”, a declarat Michael W. Russell, profesor emerit la Departamentul de Microbiologie și Imunologie din Școala de medicină și științe biomedicale Jacobs de la UB și autor principal al lucrării. "În mod clar, răspunsul anticorpului sistemic de imunoglobulină G (cel mai abundent anticorp circulant) este important - nu negăm acest lucru -, dar de la sine este insuficient.", a mai precizat acesta.
Noi perspective de cercetare ale răspândirii asimptomatice a COVID-19
Russell a mai menționat că, în mod natural, cercetarea inițială asupra bolii se concentra asupra cazurilor de infecție severă atunci când virusul coboară în tractul respirator inferior, în special în plămâni, unde răspunsurile imune celulare exacerbează inflamația, mai degrabă decât combate infecția. Dar, din moment ce tractul respirator superior, inclusiv nasul, amigdalele și adenoidele sunt punctul inițial de infecție cu COVID-19, răspunsurile imune care sunt declanșate acolo prezintă un interes special.
În plus, rata ridicată de transmitere asimptomatică a COVID-19, pe care Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor au estimat-o recent la peste 50%, este un alt motiv pentru care imunitatea mucoasei este atât de importantă, potrivit autorilor, potrivit MedicalXpress.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Plata pensiilor pentru luna mai. Daniel Baciu, șeful Casei de Pensii, precizări importante pentru pensionarii români
- Efectele prafului saharian asupra sănătății. Beatrice Mahler: Cine trebuie să aibă grijă să nu iasă din casă
- Horoscop 24 aprilie: Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară. Zodia care-și pierde controlul. Va fi foarte greu să-ți revii!
- 5 pași pentru un somn mai bun conform oamenilor de știință
- Ce se întâmplă cu pensiile românilor. Răsturnare de situație de la Poșta Română
- Pască pufoasă fără aluat
- Ce nu știai despre praful din Sahara. „Călătoria“ de mii de kilometri datorită căreia se dezvoltă pădurea amazoniană
- Bacterie de origine fecală găsită în 2 milioane de sticle de apă ”de fițe”
- Judecătoarea din dosarul lui Vlad Pascu, autoarea unor gafe intolerabile, mută în fața presei. Tace mâlc
- Sephora, gafă majoră. Compania își cere scuze după ce a jignit victimele Fenomenului Pitești / foto în articol
- Cum te autosabotezi fiind negativist. Psiholog: „Aoleu, dacă pățesc ceva? Nu o să fii niciodată fericit!”
- Cozi la spălătorii din cauza prafului saharian. E vreun pericol sau e doar un moft?
- E salvarea dependenților! „Am un comportament pe care vreau să-l elimin, nu pot, așa că optez la această metodă”