Rapid a răsturnat tabela la Timișoara. A învins-o în ultimele minute pe ASU Poli, în play-off-ul Ligii a II-a / Video
FC Rapid Bucureşti a învins-o in extremis pe ASU Politehnica Timişoara, cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Stadionul ''Dan Păltinişanu'' din Timişoara, în etapa a treia a fazei play-off a Ligii a II-a de fotbal.

Rapid a reuşit a cincea sa victorie consecutivă, după ce Poli a deschis scorul în min. 30, prin Alin Ignea, în urma unui luft al lui Alexandru Dandea în propriul careu.

Echipa antrenată de Mihai Iosif a egalat prin Adrian Bălan, în min. 85, dintr-un penalty dictat fără un motiv aparent de arbitrul gălăţean Eduard Ioniţă.

<iframe width="100%" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/puDQApGzBOw" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Giuleştenii marcaseră prin Octavian Ursu la faza premergătoare, dar arbitrul a anulat golul şi a dictat penalty. Golul victoriei echipei bucureştene a fost reuşit de Antonio Sefer (90+1), pe contraatac, după o greşeală la construcţie a echipei bănăţene. Rapid a revenit pe primul loc după acest succes, iar următorul meci va avea loc pe 19 aprilie, cu FCU Craiova 1948.

Play-off - etapa a 3-a Marţi FK Csikszereda Miercurea Ciuc - FC U Craiova 1948 1-2 Miercuri FC Dunărea 2005 Călăraşi - CS Mioveni 1-5

Joi ASU Politehnica Timişoara - Fotbal Club Rapid 1-2 Clasament: 1. FC Rapid 42 puncte 2. FC U Craiova 1948 42 puncte 3. CS Mioveni 38 puncte 4. Dunărea Călăraşi 35 puncte 5. ASU Poli Timişoara 33 puncte 5. FK Csikszereda 33 puncte.