Roger Federer - Stefanos Tsitsipas, rezultat final la Turneul Campionilor
Autor: Dan Carp
Stefanos Tsitsipas (6 ATP) l-a învins, sâmbătă, pe Roger Federer (3 ATP), cu scorul de 6-3, 6-4, în semifinala Turneului Campionilor.

La începutul primului set, Tsitsipas a reușit o minge de break în fața lui Roger Federer. Jucătorul grec a profitat de acest avantaj timpuriu și a câștigat primul set al întâlnirii cu 6-3. În setul doi, la scorul de 1-1 la game-uri, Federer a avut un serviciu pierdut. Elvețianul a recuperat reușind un break în fața lui Tsitsipas. Egalitatea nu a durat mult, grecul obținând din nou o minge de break în fața lui Federer.

Pentru a câștiga partida în fața lui Roger Federer, lui Tsitsipas i-a trebuit aproximativ o oră și 35 de minute.

În finală, Tsitsipas se va întâlni cu câștigătorul partidei dintre Dominic Thiem și Alexander Zverev.