Simona Halep, declaraţii după calificarea în semifinale la Stuttgart. Unde a fost cheia meciului
Autor: Florin Răvdan
Facebook Simona Halep
Simona Halep a spus care a fost cheia meciului cu Ekaterina Aleksandrova, câştigat la WTA Stuttgart în două seturi, 6-1, 6-4.

„Știam că joacă plat și rapid, așa că trebuia să o fac să alerge mai mult. Mi-am învățat lecția, astăzi am fost mai concentrată pe ceea ce trebuia să fac cu adevărat. Întotdeauna e dificil când câștigi primul set simplu, încerc să fiu agresivă pe cât posibil și să iau conducerea.

Am jucat din ce în ce mai bine, mă simt mai bine din punct de vedere mental, sunt puternică și este important să câștig împotriva a doua jucătoare ce mă învinseseră înainte, e un foarte mare plus pentru mine în plan mental. Sunt foarte mulțumită de serviciul meu și aceasta cred că este cheia.

Cu siguranță antrenorul meu va urmări (n.r. - meciul dintre Sabalenka și Kontaveit), am nevoie de un masaj, a fost o zi lungă. Poate mă voi uita puțin”, a spus Simona Halep, la finalul partidei, conform Digisport.

Halep nu a pierdut niciun set la Stuttgart şi în ambele meciuri a dat impresia că îşi spulberă adversarele.

VEZI ŞI Simona HALEP - Ekaterina ALEKSANDROVA. Sferturi la WTA STUTTGART. REZULTAT FINAL