Simona Halep - Elena Rybakina, rezultat final la US Open 2021. Thriller la Flushing Meadows
Simona Halep - Elena Rybakina, rezultat final US Open 2021 - LIVE score pe DC News
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 13 mondial, s-a calificat vineri în optimi de finală la US Open după o victorie în trei seturi, 7-6 (13/11), 4-6, 6-3, în meciul cu kazaha Elena Rîbakina, poziţia a 20-a în clasamentul WTA. Meciul s-a disputat pe arena Louis Armstrong de la Flushing Meadows.

ELENA RYBAKINA - SIMONA HALEP, SET 3 DECISIV (3-6)

3-6

ELENA RYBAKINA - SIMONA HALEP, SET 2 (6-4)

6-4

ELENA RYBAKINA - SIMONA HALEP, SET 1 (6-7), 11-13 la tiebreak!

Avem Tiebreak în primul set!

0-1, 0-2, 0-3, 1-3, 1-4, 2-4, 2-5, 2-6, 3-6, 4-6, 5-6, 6-6,  6-7, 7-7, 7-8, 8-8, 9-8, 9-9, 10-9, 10-10, 11-10, 11-11, 11-12, 11-13! Simona câștigă primul set!

----------------------------------------------------

Rămâneți pe DC NEWS pentru LIVE SCORE! A început meciul!

Cine e Elena Rybakina, adversara Simonei de astăzi

Cele două sportive s-au mai întâlnit de două ori, în 2019, la Wuhan, când Halep a abandonat în primul set, la 5-4 pentru sportiva din Kazakhstan şi în 2020, la Dubai, când jucătoarea din România s-a impus în 3 seturi, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (5).

Simona Halep a povestit la conferința de presă de după meci că a avut dificultăți în perioada de recuperare, de după accidentare, la un moment dat fiind pus în pericol tot sezonul 2021, ceea ce a afectat-o și psihic.

Vorbind despre o posibilă întâlnire cu Rybakina, Halep a declarat: ”Este o sportivă foarte puternică. Ultimul nostru meci a fost unul foarte disputat. Nu mi-l doresc din nou, dar dacă aș fi sigură de victorie, în aceleași condiții, l-aș accepta. Știu că va fi o mare provocare pentru mine. Ea ajucat mult anul acesta, este foarte încrezătoare și foarte tânără, deci nu are nimic de pierdut. Eu vin după o accidentare, deci voi lua lucrurile așa cum sunt și îmi voi da șansa de a crede că e oricând posibil să câștig acest meci.”

Miercuri seara, cu o excepție, s-au încheiat meciurile turului 2 din partea de jos a tabloului, astfel că se cunosc meciurile din turul 3, din această jumătate de tablou. Surpriza de până acum, în această fază, a furnizat-o sportiva rusă Kamilla Rakhimova (134 WTA), care a ajuns pe tabloul principal din postură de lucky looser. Cu expeția ei și a canadiencei Leylah Annie Fernandez, în a doua jumătate de tablou s-au calificat doar sportive din rândul primelor 32 de favorite.

Simona Halep, calificare clară în turul al treilea la US Open 2021

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la US Open, după ce a învins-o clar pe Kristina Kucova (31 de ani, 111 WTA).

Simona Halep a obţinut o victorie destul de facilă, în doar 68 de minute, în două seturi, 6-3, 6-1, la arenele Flushing Meadows din New York.

Simona Halep, care la New York a avut eliminări consecutive în primul tur în 2017 şi în 2018, nu a jucat la ediţia de anul trecut de la US Open, desfăşurată fără spectatori în tribune.