Simona Halep, eliminată de la Cincinnati. Cum va arăta clasamentul WTA
Autor: Rodica Mitu
Simona Halep FOTO AGERPRES
Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, vineri dimineață, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite ale Americii Madison Keys, scor 1-6, 6-3, 5-7. Cu toate acestea, sportiva din Constanța își va menține locul pe poziția 4.

După un prim set slab, în care a obținut un singur game și care s-a terminat în 24 de minute, Halep și-a revenit în actul secund și a trimis meciul în set decisiv.

Madison Keys a început excelent ultimul set, conducând cu 3-0, însă Halep a echilibrat din nou partida și a salvat o minge de meci la scorul de 5-4. În cele din urmă, Halep a pierdut cu 5-7.

Astfel, Simona Halep părăsește competiția de la Cincinnati în faza optimilor.

Deși a pierdut puncte importante, Simona Halep își va menține locul pe poziția 4 în clasamentul WTA. Doar Svitolina o mai putea depăși pe Simona Halep în urma turneului de la Cincinnati, însă a pierdut în fața sportivei Sofia Kenin.