Simona Halep - Harriet Dart | Rezultat LIVE Text în turul 2 la AUSTRALIAN OPEN 2020
Autor: Mircea F. Cristian
Simona Halep - Harriet Dart | Rezultat în turul 2 la AUSTRALIAN OPEN 2020
Simona Halep, 3 WTA, și Harriet Dart, 173 WTA, s-a jucat astăzi în turul 2 la Australian Open 2020, rezultatul și evoluția scorului fiind prezentate în format LIVE text pe dcnews.ro.

Simona Halep - Harriet Dart rezultat LIVE Text

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în runda a treia a turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o fără probleme pe britanica Harriet Dart, cu 6-2, 6-4, joi, la Melbourne.

SETUL 2  Simona Halep - Harriet Dart 2-0 după numai 46 de minute și un total de o oră și 18 minute.

0-0 A început meciul

UPDATE 3 - Meciul Simona Halep - Harriet Dart a fost reprogramat la ora 10.15, ora României.

UPDATE 1 - Meciul Simona Halep - Harriet Dart a fost reprogramat la ora 10.05.

Simona Halep - Harriet Dart se joacă joi, pe Rod Laver Arena, începând cu ora 10.00, ora României.

Simona Halep a trecut în primul tur de la Australian Open de americanca Jennifer Brady cu 7-6, 6-1, meci în care a căzut și a cerut intervenția fizioterapeutului. Analistul Mats Wilander, fost număr 1 ATP, o laudă pe tenismena din România, care a trecut rapid peste durere.

Simona Halep - Harriet Dart | Chiar dacă s-a chinuit teribil în primul set al partidei cu Jennifer Brady, Simona a anunțat că nu se resimte. Oboseala acumulată la Adelaide s-a risipit. "Nu am simţit oboseală, ceea ce e un semn bun. Mi-am revenit după turneul de la Adelaide pentru că acolo m-am simţit un pic ciudat. Muncesc din greu aici. Sunt mulţumită de jocul meu, dar şi de cum m-am mişcat pe teren. Contează mult să te mişti bine pe acest teren", a spus Halep, la conferința de presă.

Simona Halep - Harriet Dart | Prima partidă dintre cele două

Venită din calificări, Dart s-a calificat pentru prima oară în istorie în turul secund la Australian Open. Și în 2019 a reușit să ajungă pe tabloul principal la Melbourne, dar a fost învinsă categoric de Maria Sharapova, scor 6-0, 6-0.

Sportiva de pe locul 173 WTA anunță că vrea să își folosească toate experiențele anterioare pentru a obține victoria carierei.

Simona Halep - Harriet Dart | ”Cred că am avut de învățat din multe ocazii în care am jucat cu sportive mari pe terenuri uriașe. Am învățat din asemenea experiențe și sper să mă ajute să fac un meci excelent cu Halep. Este una dintre jucătoarele pe care le urmăresc cu atenție. Este incredibil ce mișcare are pe teren și există un motiv pentru care este câștigătoare de Grand Slam-uri”, a spus Dart, pentru BBC.

Dacă o va învinge pe Harriet Dart, Simona Halep va juca în turul 3 la Australian Open 2020 contra câştigătoarei din partida Danielle Rose Collins – Yulia Putintseva. La Melbourne, Simona Halep are de apărat 240 de puncte în clasamentul WTA.