Simona Halep - Jennifer Brady | Turul 1 Australian Open 2020 - rezultat LIVE TEXT
Autor: Mircea F. Cristian pe 21 ian, 08:48 | Tenis

Simona Halep - Jennifer Brady | Turul 1 Australian Open 2020 - rezultat

Simona Halep, locul 3 WTA, o întâlneşte pe Jennifer Brady, locul 49 WTA, în primul tur al turneului de la Australian Open, evoluția scorului și rezultatul final fiind prezentate Live Text pe dcnews.ro

Simona Halep - Jennifer Brady, la Australian Open 2020, rezultat final

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o, marţi, la Melbourne, pe americanca Jennifer Brady, cu 7-5 (5), 6-1, după o oră și 38 de minute.

SETUL 2 Simona Halep - Jennifer Brady 2-0, după 27 de minute

6-1 BREAK! GHEM, SET și MECI pentru SIMONA care trece în turul 2 la Australian Open!

SETUL 1 Simona Halep - Jennifer Brady 1-0 după o oră și 11 minute

6-6 TIE BREAK 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 2:4, 3:4, 4:4, 4:5, 4:6, 5:6, 5-7 SET SIMONA

0-0  A început meciul

UPDATE 2 - Meciul Simona Halep - Jennifer Brady a fost reprogramat la ora 10.10.

VIDEO Simona Halep - încălzirea înainte de meci

Up next on Margaret Court Arena: @simona_halep ????#AO2020 | #AusOpen pic.twitter.com/633Izn1vWn

— #AusOpen (@AustralianOpen) January 21, 2020

UPDATE 1 - Meciul Simona Halep - Jennifer Brady a fost reprogramat la ora 10.05.

Simona Halep - Jennifer Brady, se joacă marți, la Australian Open 2020, începând cu ora 10.00.  Meciul se joacă pe Margaret Court Arena.

Anul trecut, la Australian Open 2019, Simona Halep a ajuns până în runda a patra. Turneul a fost câştigat de Naomi Osaka, care s-a impus in finala cu Kvitova în trei seturi. Simona le-a depăşit pe rând pe Kaia Kanepi, Sofia Kenin şi Venus Williams, dar a pierdut in trei seturi în faţa Serenei Williams, 4-6 in decisiv.

Simona Halep - Jennifer Brady Australian Open 2020

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată. S-a întâmplat în vara anului trecut, în 16-imile turneului de la Toronto. La competiţia din Canada, Simona Halep s-a impus atunci în trei seturi. Primul a fost câştigat de Brady, scor 6-4, însă fostul lider mondial a avut forţa de a întoarce scorul în favoarea sa, a câştigat următoarele două seturi, scor 7-5, 7-6, şi a mers în optimile de finală ale turneului. După ce a trecut şi de Kuznetsova, Simona Halep a părăsit competiţia în urma unei accidentări şi a fost nevoită să abandoneze meciul cu Bouzkova.

Simona Halep nu a impresionat în startul noului sezon. A jucat primul meci oficial din acest an tot în Australia, săptămâna trecută, la Adelaide, unde s-a impus cu 2-0 în meciul cu Tomljanovic. Apoi, Simona Halep n-a avut nicio şansă în partida cu Sabalenka, locul 12 WTA, şi a cedat, scor 4-6, 2-6.

Simona Halep - Jennifer Brady Australian Open 2020 - Adversara sa de marți, Jennifer Brady traversează o perioadă foarte bună şi a început anul 2020 cu rezultate surprinzătoare. Venită de calificări la turneul de la Brisbane, americanca a trecut, rând pe rând, de Maria Sharapova, apoi a învins-o chiar pe favorita publicului şi, totodată, ocupanta primului loc în clasamentul WTA, Asleigh Barty. În cele din urmă, Brady s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Brisbane, după înfrângerea suferită în minimum de seturi în faţa Petrei Kvitova.