Spania - Franța, rezultat în finala mare UEFA Nations League
Spania - Franța, rezultat în finala mare Nations League
Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, a câştigat a doua ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal, duminică seara, pe Stadionul ''San Siro'' din Milano, după ce a învins Spania în finală cu scorul de 2-1 (0-0).

Franța a răsturnat tabela, prin golurile marcate de Benzema (în minutul 66) și Mbappe (minutul 80). Spaniolii au deschis scorul în minutul 64, prin Oyarzabal.

Au evoluat echipele

Spania: 23. Unai Simon - 2. Cesar Azpilicueta, 19. Aymeric Laporte, 12. Eric Garcia, 17. Marcos Alonso - 9. Pablo Gavira Gavi (8. Koke, 75), 5. Sergio Busquets (căpitan), 16. Rodri (18. Pablo Fornals, 84) - 11. Ferran Torres (20. Mikel Merino, 84), 22. Pablo Sarabia (7. Yeremi Pino, 61), 21. Mikel Oyarzabal. Selecţioner: Luis Enrique.

Rezerve neutilizate: 1. David De Gea, 13. Robert Sanchez - 3. Pau Torres, 4. Inigo Martinez, 6. Bryan Gil, 10. Sergi Roberto, 14. Sergio Reguilon, 15. Pedro Porro.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 5. Jules Kounde, 4. Raphael Varane (15. Dayot Upamecano, 43), 3. Presnel Kimpembe - 2. Benjamin Pavard (12. Leo Dubois, 79), 6. Paul Pogba, 8. Aurelien Tchouameni, 22. Theo Hernandez - 7. Antoine Griezmann (17. Jordan Veretout, 90+2) - 19. Karim Benzema, 10. Kylian Mbappe. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Benoit Costil, 23. Mike Maignan - 9. Anthony Martial, 11. Moussa Diaby, 13. Matteo Guendouzi, 20. Wissam Ben Yedder, 21. Lucas Hernandez.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenţi: Gary Beswick, Adam Nunn; al patrulea oficial: Craig Pawson (toţi din Anglia) Arbitru video: Stuart Attwell; arbitri asistenţi video: Chris Kavanagh, Lee Betts (toţi din Anglia), Pol van Boekel (Olanda) Cartonaşe galbene: Pogba (46), Kounde (55), Laporte (86), Mbappe (90).

VEZI ȘI Italia - Belgia, rezultat finala mică Nations League / Video

Spania, calificată în finală după ce a învins Italia în semifinale

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins campioana europeană Italia cu scorul de 2-1 (2-0), miercuri seara, pe Stadionul San Siro din Milano, în prima semifinală. Ibericii s-au impus prin dubla lui Ferran Torres (17, 45+2), în urma unor centrări furnizate de Mikel Oyarzabal. Succesul spaniolilor a fost facilitat de faptul că Squadra Azzurra a jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea fundaşului Leonardo Bonucci (42).

Lorenzo Pellegrini (83) a marcat golul de onoare în finalul partidei dominate de La Roja. De remarcat că Lorenzo Insigne a ratat şansa egalării (35) la 0-1. Italia a încheiat o serie de 37 de meciuri consecutive fără înfrângere, acesta fiind, totodată, primul meci în care primeşte două goluri din iunie 2018 (1-3 cu Franţa, în deplasare, în meci amical).

Franța, calificată în finala Nations League după victoria cu Belgia din semifinale

Naţionala de fotbal a Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 3-2 (0-2), joi seara, la Torino, în a doua semifinală.

Belgia, liderul clasamentului FIFA în ultimii trei ani, a condus cu 2-0, prin golurile marcate în finalul primei reprize de Yannick Carrasco (37) şi Romelu Lukaku (40). Lukaku a ajuns astfel la 68 de goluri marcate în 101 de partide jucate în tricoul Belgiei.

VEZI ȘI Mirel Rădoi, supărat foc înainte de România - Armenia: Vreți circ? Facem circ! Îi dăm în cap? / VIDEO

Les Bleus a răsturnat tabela în repriza a doua

Les Bleus au reuşit egalarea în decurs de mai puţin de zece minute, graţie golurilor reuşite de Karim Benzema (62), dintr-o poziţie aproape imposibilă, şi Kylian Mbappe (69 - penalty), după un fault comis de Youri Tielemans asupra lui Antoine Griezmann.

După ce Belgiei i-a fost anulat de către VAR un gol marcat de Lukaku (pentru ofsaid), în min. 87, victoria echipei antrenate de Didier Deschamps a fost adusă de Theo Hernandez (90), cu un şut imparabil din marginea careului, la centrarea lui Benjamin Pavard, respinsă nefericit de Toby Alderweireld.

VEZI ȘI Edi Iordănescu, despre cum l-a făcut pe Gigi Becali să nu mai 'antreneze' FCSB: Asta a clarificat lucrurile!