Supercupa Europei. Bayern Munchen - Sevilla, finală tranșată după prelungiri. VEZI GOLURILE
Bayern Munchen - Sevilla au disputat finala Supercupei Europei la fotbal, pe ''Puskas Arena'' din Budapesta.

Bayern Munchen a cucerit trofeul. Formația germană a învins cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1) echipa spaniolă Sevilla FC, după prelungiri. Deţinătoarea Ligii Campionilor s-a impus prin golurile marcate de Leon Goretzka (34) şi Javi Martinez (104), după ce Sevilla, câştigătoarea Europa League, deschisese scorul prin Lucas Ocampos (13 - penalty).

Sevilla rămâne cu o singură Supercupă în palmares (2006), pierzând alte patru Supercupe (2007, 2014, 2015, 2016), în timp ce Bayern a cucerit al doilea trofeu, după cel din 2013, având alte trei finalei pierdute (1975, 1976, 2001). Bayern reuşeşte astfel o cvadruplă impresionantă, titlul şi Cupa în Germania, Liga Campionilor şi Supercupa.

Andaluzii au reuşit să deschidă scorul destul de repede, prin Ocampos (13), după un penalty obţinut de Rakitic la un duel cu Alaba. Bavarezii au preluat apoi controlul jocului şi Mueller (22) a fost blocat de Kounde la 6 metri. Pavard (26) a reluat pe lângă poartă din poziţie foarte bună, iar portarul Bounou a apărat mingea expediată de Lewandowski (30).

Bayern a reuşit egalarea în min. 34, după o fază superbă: Mueller l-a găsit în careu pe Lewandowski, iar acesta a întors mingea pentru Goretzka, iar mijlocaşul a fost necruţător. În debutul părţii secunde, Suele a fost aproape de autogol la centrarea lui Escudero, dar Neuer a respins salvator.

Fernando (58) a respins din faţa porţii la şutul lui Sane, iar Gnabry (62) a fost blocat de Joan Jordan. Bounou a reţinut mingea trimisă de Mueller (78). Marocanul En-Nesyri (87) a ratat şansa de a aduce trofeul echipei iberice, pe contraatac, şutul său fiind respins de Neuer. În debutul prelungirilor, acelaşi En-Nesyri (92) a şutat în bară, însă golul nu ar fi fost acordat, deoarece africanul era în ofsaid. Kimmich (100) a ratat o mare ocazie, reluând periculos din 6 metri.

Spaniolul Javi Martinez (104), la doar cinci minute de la introducerea pe gazon, a marcat cu capul, după ce Bounou a respins şutul lui Alaba. Suele (105+2 ) a fost şi el aproape de gol, dar şutul a fost respins providenţial de Diego Carlos. Escudero (106) a reluat pe lângă centrarea lui Vazquez, la ultima şansă a andaluzilor.

Până la final, Lewandowski (115) a irosit două situaţii de gol, şutând peste poartă de la 16 metri, iar apoi ratând şutul jenat de Fernando (120+1). Bayern Munchen - Sevilla FC 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri Au marcat: Leon Goretzka (34), Javi Martinez (104), respectiv Lucas Ocampos (13 - penalty). Budapesta, Puskas Arena Supercupa Europei

Au evoluat echipele:

Bayern: 1. Manuel Neuer - 5. Benjamin Pavard, 4. Niklas Suele, 27. David Alaba (17. Jerome Boateng, 112), 21. Lucas Hernandez (19. Alphonso Davies, 99) - 18. Leon Goretzka (8. Javier Martinez, 99), 6. Joshua Kimmich - 7. Serge Gnabry, 25. Thomas Mueller, 10. Leroy Sane (24. Corentin Tolisso, 70) - 9. Robert Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick. Rezerve neutilizate: 26. Sven Ulreich, 35. Alexander Nuebel - 11. Michael Cuisance, 14. Joshua Zirkzee, 30. Adrian Fein, 40. Malik Tillman, 41. Chris Richards, 42. Jamal Musiala.

Sevilla: 13. Yassine Bounou - 16. Jesus Navas, 12. Jules Kounde, 20. Diego Carlos, 18. Sergio Escudero - 10. Ivan Rakitic (21. Oliver Torres, 56), 25. Fernando, 8. Joan Jordan (22. Franco Vazquez, 94) - 7. Suso (6. Nemanja Gudelj, 73), 9. Luuk de Jong (15. Youssef En-Nesyri, 56), 5. Lucas Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui. Rezerve neutilizate: 1. Tomas Vaclik, 31. Javier Diaz - 3. Sergi Gomez, 11. Munir El Haddadi, 14. Oscar Rodriguez, 19. Marcos Acuna, 24. Carlos Fernandez, 29. Bryan Gil.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenţi: Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Orel Grinfeld (Israel) Arbitru video: Stuart Attwell; arbitru asistent video: Paul Tierney (ambii din Anglia) Cartonaşe galbene: Alaba (12), Joan Jordan (45+1), Kounde (55), Fernando (70), Lucas Hernandez (90+1), Escudero (119).