Universitatea Craiova - FCSB, şocul serii în Liga 1. Rezultat final
Autor: Eduard Pascu
În această seară, de la ora 21.00 Universitatea Craiova a întâlnit FCSB în lupta pentru șefia clasamentului. După două lovituri de la 11 metri Universitatea s-a impus cu scorul de 2-1.

Scor final 2-1

Final de meci

Minutul 93. Trage Coman fix în brațele portarului Pigliacelli

Minutul 90. Dan Nistor și Pantea încasează câte un cartonaș galben pentru un schimb de replici

Minutul 87. Man îl calcă pe Mihăilă pe mână și primește cartonașul galben. Schimbare la Universitatea. Întră Gustavo în locul lui Mihăilă

Minutul 86. Trage Dumitru iar Pigliacelli reține în 2 timpi. FSCB s-a năpustit cu toate forțele în atac. Se joacă pe contre

Minutul 85. Schimbare la FCSB. Intră Pantea în locul lui Panțâru

Minutul 81. Cristea trage din 6 metri dar Pigliacelli cu un reflex senzațional, apără

Minutul 73. Mateiu trage de la 35 de metri și apără Vlad

Minutul 72. Schimbare la Universitatea Craiova. Iese Bărbuț și intră Ștefan Baieram. Schimbare și la FCSB. Intră Vână în locul lui Moluțan

Minutul 64. Momente de foc la poarta Craiovei. FCSB s-a năpustit în atac.

Minutul 55. Execută Nistor și înscrie 2-1

Minutul 52. Koljic primește un croșeu de portarul Vlad în lupta pentru balon. Arbitrul dictează 11 metri pentru Universitatea

Minutul 50. Repriza a doua a debutat la fel ca prima. Meci pe contre fără faze notabile la nicio poartă

S-a reluat partida.

Partida nu s-a reluat pentru că la poarta pe care o apără Vlad plasa este desfăcută și trebuie țesută

Pauză

Minutul 46. Mateiu trage din 18 metri dar Vlad reține

Minutul 41. Nistor trage dar Vlad apără

Minutul 40. Corner pentru Universitatea. Koljic reia cu capul puțin peste poartă

Minutul 24. Execută Cicâldău și înscrie

Minutul 23. Penalti pentru Universitatea. Mihăilă a fost faultat de Ovidiu Popescu

Minutul 20. Moluțan trage dar apără Pigliacelli

Minutul 18. După șutul lui Colici FCSB reacționează prin Adrian Petre dar fără rezultat pe tabela de marcaj

Minutul 16. Colici trage la poartă dar Vlad respinge în corner

Minutul 15. De remarcat până în acest moment este accidentarea lui Ovidiu Popescu de Mihăilă.

Minutul 6. Universitatea s-a mutat cu toată echipa în terenul advers

Minutul 3. Nicio fază notabilă până în acest moment. Joc anost cu multe fragmentări.

A început partida

Jucătorii celor două echipe s-au strâns la centrul terenului pentru a ține un moment de reculegere în memoria victimelor COVID.

Meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB va fi condus la centru de arbitrul Marcel Bîrsan. Acesta va fi ajutat de asistenții Ciprian Danșa și Mihai Marica. Rezervă va fi Andrei Antonie.

Cu patru meciuri înainte de finalul play-off-ului Ligii 1, Universitatea Craiova este lider cu 38 de puncte. CFR Cluj se află pe locul 2, cu 37 de puncte. După ce în tur au pierdut cu 1-4 pe Arena Națională, în ultimul meci oficial disputat înainte de întreruperea campionatului, jucătorii lui Cristiano Bergodi vor să se revanșeze. Acel meci de pe Arena Națională reprezintă singurul succes obținut de FCSB în play-off și singura înfrângere a Craiovei, care în rest a câștigat toate jocurile.

Dacă se impune în această seară, Universitatea Craiova se distanțează la patru puncte de CFR Cluj. Echipa lui Dan Petrescu joacă luni, împotriva ultimei clasate din play-off, Gaz Metan Mediaș.

Echipele probabile

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Cosic, Acka, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Koljic, Mihăilă

FCSB: Vlad - Crețu, Miron, I. Cristea, Panțîru - Moruțan, O. Popescu, Tănase - Man, Ad. Petre, Coman