Volei masculin: România, la a doua înfrângere consecutivă la Campionatul European 2019
Autor: Alexandru Ichim
Selecţionata României a fost învinsă de Bulgaria cu scorul de 3-0 (28-26, 25-20, 25-20), vineri, la Montpellier, în Grupa A a Campionatului European de volei masculin din Belgia, Olanda, Slovenia şi Franţa.

Tricolorii s-au înclinat după o oră şi 24 de minute, după ce în prima partidă a cedat în faţa Franţei cu 0-3.

România a avut o minge de set în actul inaugural, cel mai echilibrat al meciului. Cel mai bun om al echipei antrenate de Dănuţ Pascu a fost Răzvan Mihalcea, cu 11 puncte.

De la învingători s-au remarcat Martin Atanasov (15 puncte), Todor Skrimov (14), Ţvetan Sokolov (12) şi Viktor Iosifov (9).

Au arbitrat elveţianul Stephan Grieder şi belgianul Wim Cambre.

Următorul joc al României va avea loc pe 15 septembrie, contra Italiei (15:00).